Šetření peněz je důležité, a v téhle době možná více než kdy jindy. Poslední roky nám totiž jasně ukázali, jak ošidné může být žít bez jakékoliv rezervy či úspory. Určitě si vzpomenete na doby během pandemie covidu. Spousta lidí přišla ze dne na den o zaměstnání, museli být doma jen na určitém procentu svého platu, a najednou nevěděli, co si počít. Anebo co období, kdy kvůli válce na Ukrajině vzrostla cena za energie? Lidem byli stanoveny až nesmyslné zálohy na energie, na které jednoduše neměli. I když s situace postupně ustálila, spousta lidí má z tohoto období finanční problém dodnes.

prasátko

Proto vidíme, jak důležité je tvořit si rezervu. Ideální je, pokud máte finanční rezervu ve výši několika platů. Což se velmi snadno řekne, ale mnohem hůř šetří. Sami si řekněte, máte alespoň rezervu ve výši jednoho platu? Spousta lidí se nemůže dovolit ani to, jelikož jim prostě z výplaty nezbývá nic, co by si odložili. Situace je to nezáviděníhodná, ale v našem státě více než běžná.

Jak tedy můžete peníze šetřit? Pokud vám z výplaty nezbývá nic, co byste ušetřili, možná stojí za to zapřemýšlet nad tím, že byste změnili zaměstnání. V dnešní době je nezaměstnanost nízká, a je pravděpodobné, že se vám brzy podaří najít jiné zaměstnání. Samozřejmě záleží na tom, jakou máte kvalifikaci, zkušenosti, a co můžete svým zaměstnavatelům nabídnout.

peníze

Peníze, které ušetříte, je poté dobré zhodnocovat. Buď na spořícím účtu, pokud se vám podaří získat nějaký, kde je rozumný úrok, nebo třeba investice. Ovšem vždy šetřete tak, abyste v případě potřeby měli po ruce peníze, které můžete použít hned, třeba na nečekané výdaje v podobě rozbitého spotřebiče, auta nebo dalších nečekaných událostí. Šetření je zkrátka důležité a neměli byste ho podceňovat.

Více o tématu šetření si můžete přečíst v povídání Kdo šetří, má… se všelijak Nebankovní hypotéka.